KURUMSAL

(BC)Baristaclub olarak hizmet verdiğimiz kahve sektöründe uzun yılların tecrübesi ile yaptığımız sektörel operasyonlarda gördüğümüz,topraktan fincana kadar süreçteki doğru bilinen yanlışların ve eksik noktaların çözüm ortağı olmayı hedefleyen bir doğal oluşumdur. BC olarak ,açıklık, kapsayıcılık ve paylaşılan bilginin gücü üzerine kurulu üyeliğe dayalı bir kurumdur.

Kahve çiftçilerinden baristalara ve kavuruculara kadar üyeleri, kahve değer zincirinin her bir öğesini kapsayan dünyayı kapsamaktadır. (BC) kahve endüstrisi içinde birleştirici bir güç olarak hareket eder ve işbirlikçi ve ilerici bir yaklaşımla dünya çapında standartları artırarak kahveyi daha iyi hale getirmek için çalışır. Herkes için adil, sürdürülebilir ve besleyici bir endüstri kurmaya adanmış (BC), dünya kahve camiasından yıllarca içgörü ve ilham alır.


Değişim Zamanı

Nitelikli kahve demleme yöntemleri,kahvenin tadım notları,kahve ile suyun kontak süresi,maksımum yağ asitlerini ortaya çıkrma teknikleri bu dönem sıkça duymaya alıştığımız terimer sadece Türkiyede değil dünyada barista tanımı özellikle son 10 yılda inanılmaz bir değişim içinden geçmekte.

Eskiden servis zincirinin bir halkası olmaktan öteye gitmeyen barista rolü artık mekanların açılırken oluşturdukları stratejinin önemli bir parçası haline geldi.

Bu sebeple mekanlar inşaa edilirken mimar ile dekorasyonun,mutfak şefi ile yemek menüsünün oluşturulduğu gibi, barista ile mekana özel içecek-kahve menüsü çalışılıyor.

Tüm bu organizasyona firmalar da kayıtsız kalmıyor. Baristaclub organizasyonu bu oyundaki yerini alıyor.

ünleri git gide yayılan baristalar dünyanın önemli noktalarında hızla büyüyor.Yeni kahve demleme teknikleri ülkemizdeki mekan yapısınıda hızlı bir şekilde etkisi altına almaya başladı.

Kahve menüsünün mekanı tamamlayan önemli bir unsur olduğunu keşfeden işletmeler barista kadrosuna en az mutfak kadrosu kadar önem veriyorlar.

Hatta son dönemde mekana barista için giden müdavim bir kitle oluştuğunu söylemek bile mümkün iyi kahve talep eden bilinçli kitlenin artması ile beraber baristaların üzerine kurulu kahve barları son döneme damgasını vuran mekan tipi haline geldi.

Dünyada bu gelişmeler kahve firmaları tarafından da karşılık bulmuş durumda global ağa sahip kahve-şurup-yan ürünler üreten firmalar kahve-kahve kokteylleri hazırlama tekniklerindeki gelimeleri bulundukları ülkelerde oluşturdukları platformlar ile sektöre yayıyorlar.

baristaclub Türkiye tam da bu noktada yarışmalar,eğitimler,sektörün her anlamda tedariği,teknik destek ve her konuda çözüm ortağı olarak sahadaki yerini almakta.

FOLLOW US!


©2020 Barista Club - Tüm Hakları Saklıdır.

Mega Dijital Medya